Toshiba Excite Pro İncelemesi

Dizüstü bilgisayar pazarının önemli oyuncularından biri olan Toshiba’nın aynı başarıyı tablet pazarında gerçekleştirdiğini söylemek zor. Ancak değişen stratejiyle birlikte, Japon şirketin bu alanda da söz sahibi olmak için yoğun bir çaba gösterdiğini farkediyoruz. Özellikle son zamanlarda Excite markası altında dikkat çekici Android ve Windows 8 tablet seçenekleri sunuluyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan Toshiba Excite Pro Android tablet de bunlardan bir tanesi. Nvidia Tegra 4 yongaset barındıran sayılı Android tabletlerden bir tanesi olan Toshiba Excite Pro ile ilgili detayları yazının devamındaki incelemede bulabilirsiniz.

Donanım

Toshiba Excite Pro standart bir Android tablet görünümüne sahip. Önden bakıldığında, Toshiba ve Harman Kardon logoları görünmese, bu tableti diğer üreticilerin 10.1 inç Android tabletlerinden ayırt etmek pek kolay olmaz. Tabletin arka bölümü metal görünümlü plastikle kaplı ve biraz daha Toshiba dizüstü bilgisayarlarını andıran bir hava içerisinde. Arka bölümün dokulu yapısı cihazı kullanırken elinizden kayıp gitmesine biraz olsun engel oluyor. Toshiba Excite Pro 261 x 179 x 10.5 mm.’lik boyutlara ve 630 gr. ağırlığa sahip. Boyutlar ve bileşenler bakımından da Excite Pro yukarıda dile getirdiğimiz “standart” tanımını doğruluyor.
Önde yer alan 10.1 inç ekranın uzun kenarları boyunca yerleştirilmiş bileşenler bu tablet için genelde yatay oryantasyonda kullanımın öngörüldüğünü gösteriyor. Ekranın üstünde 1.2 megapiksel kamera, çevresel ışık sensörü yer alırken, altta da Toshiba ve Harman Kardon logolarının yer aldığını görüyoruz. Logolar sayesinde ön yüzün sıkıcılığı biraz olsun gideriliyor. Kavisli köşeler de tablete biraz daha sıcak hava katıyor, kullanıcının tablete biraz daha hızlı şekilde ısınmasını sağlıyor.
Toshiba Excite Pro’yu diğer 10.1 inç Android tabletlerden ayıran en önemli unsur sahip olduğu ekran. 10.1 inç PixelPlus IPS ekran 2560 x 1600 gibi yüksek bir çözünürlük desteği sunuyor. Bu keskin yazı ve grafikler, görsellik bakımından epey zengin bir ekran anlamına geliyor. Gerçekten de bu ekranda kullanıcı arayüzünde gezinmek, fotoğraflara bakmak, internet sitelerinde gezinmek ve film izlemek oldukça keyifli. Ekran parlaklığı yeterli seviyede, ancak çok aydınlık ortamlarda, ekranın üstünü kaplayan camdaki yansıma nedeniyle parlaklık yetersiz kalabiliyor. IPS teknolojisi sayesinde Toshiba Excite Pro’nun ekranı geniş görüş açıları sunuyor. Bu da tabletin ekranı karşısında birden fazla kişinin bir şeylere bakabilmesine, tablet deneyimini paylaşmasına olanak sağlıyor.
Excite Pro’nun sol kenarı epey dolu. Burada yukarıdan aşağı doğru 3.5 mm. kulaklık jakı, ses tuşları, bir kapak arkasına gizlenmiş microSD kart yuvası, microHDMI ve microUSB portları ile adaptör girişi yer alıyor. Sağ kenarda da bilek kayışı takmaya izin veren delikleri görüyoruz. Üstte de güç butonu ve yankı ve gürültü bastırma özelliğini mümkün kılan çift mikrofonlu yapıyı görüyoruz. Tabletin arkasında, sağ üst köşede 8 megapiksel kamera ve LED flaş bulunuyor. Alta doğru her iki kenarda Harman Kardon teknolojisiyle desteklenen stereo hoparlörleri görüyoruz.
Toshiba Excite Pro’nun için NVIDIA’nın Tegra 4 yongaseti bulunuyor. Dört ARM Cortex A15 çekirdekli ve 72 özelleştirilmiş çekirdekli NVIDIA GeForce GPU barındıran bu yongasete ek olarak 2 GB DDR3L RAM, 32 GB dahili hafıza da bulunuyor. Tablete USB portu veya Bluetooth bağlantısı üzerinden fare bağlayıp Android işletim sistemini parmaklarınız yerine fareyle de kontrol edebilirsiniz.
Kablosuz bağlantı tarafından Excite Pro’nun 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 + LE gibi destekleri barındırdığını görüyoruz. 3D hızlandırıcı sensör, GPS, jiroskop ve pusula da tabletteki diğer modüller arasında dikkat çekiyor

0 yorum:

Yorum Gönder