Android Tabletler Yükselişte


Global Web Index'in yapmış olduğu analizler sonucunda tabletlerde hangi işletim sistemlerinin kullanıldığı ortaya çıktı. Android zirveyi kaptırmıyor.
Global Web Index'in yapmış olduğu analizler sonucunda tabletlerde hangi işletim sistemlerinin kullanıldığı ortaya çıktı. Bakalım Global Web Index'in analiz sonucuna göre en popüler ilk 3 işletim sistemi olan Android, iOS ve Windows Phone tabletlerde hangi oranda kullanılıyor?

Araştırmalar sonucunda tablet kullanıcılarının %53'ü Android işletim sistemini kullandığı ortaya çıktı. Uzun bir süreç içerisinde değerlendirildiğinde Android'in 2011 yılından bu yana en hızlı artışını yaptığını da açıkça görebiliriz.

Android tabletlerin fiyat açısından başta iOS olmak üzere diğer popüler tabletlere göre daha uygun olması da bu artışın ve kullanma oranının bir nedeni olarak düşünülebilir. (bkz: Çin malı tabletler) iOS'e baktığımızda ise Avustralya ve Amerika gibi internet piyasasının daha olgun olduğu ülkelerde Apple'ın bu işletim sistemi daha çok tercih ediliyor.


Windows Phone'lu tabletler düşüşte
Windows Phone cephesinde ise istatistikler pek de iç açıcı değil. 2011 yılında %18'lik bir kullanım oranına sahip olan WP'lu tabletler, 2013'ün son çeyreğinde yarı yarıya azalarak %9'luk bir kullanıma sahip oluyor. Bakalım Nokia, Windows Phone tabletleri ile bu rakamları yukarılara çekebilecek mi?


Kaynak

0 yorum:

Yorum Gönder