Artes Q1003 Tablet İncelemesiArtes’in, 10.1″ IPS ekranlı yeni tableti Q1003′ü inceliyoruz.

Yakın bir gelecekte; işlemci mimarisinin küçülmesi ve pil teknolojisinin ilerlemesi sayesinde Crysis ve Battlefield gibi ağır grafik yükü gerektiren oyunların oynanabildiği, veritabanı hesaplarının yapılabildiği ve performans canavarı masaüstü/dizüstü sistemlere kafa tutabilen tabletlerle tanışacağız.
Ancak “o” geleceğe kadar, şu an elimizdekilerle yetinmek zorundayız :)

Apple ve Samsung’un başını çektiği tablet piyasasında, açıklanan satış rakamlarına göre ucuz tabletler başı çekiyor. Tepe seviyesi modeller, hızlı işlemci/grafik arabirimleri, kaliteli/ergonomik tasarımları ve yüksek PPI oranına sahip IPS ekranları ile tartışmasız olarak liderlik koltuğunda oturuyorlar. Bu tabletlere fazladan verdiğimiz her kuruşun karşılığını, aynı oranda fazlasıyla geri alıyoruz. Ancak asgari ücretin 800 tl olduğu ülkemizde, mobil hayatın nimetlerinden faydalanmak isteyen ve ortalama 1000-1200 tl gibi nakiti çıkartamayacak büyük kitle, doğal olarak ucuz tablet pazarına yöneliyor-ki bunu da satış rakamları doğruluyor nitelikte.

Zirvenin yüksek fiyatları ile, ucuz ama karşılığını vermeyen tabletler arasına sıkışan büyük bir kitle, ihtiyaçları doğrultusunda satın alma tercihini yapmak zorunda kalır. Piyasa henüz yeni olduğu için mahallenin bilgisayarcısı “Ahmet abi” yeterli danışmanlık desteğini sağlayamaz. Ardından devreye: reklamlar ve teknolojimarketlerindeki satış görevlileri girer. “Al abi, bak bunun 16GB hafızası var, internete de giriyor, işini görür” diyen bir satış temsilcisi ile yapılan “çok detaylı” ve inanılmaz “doyurucu” bir konuşmadan sonra edinilen tablet, bir süre sonra zaten fiyat konusunda dertli olan kitleyi daha da üzmeye başlar.
Hikaye, az yada çok daha farklı olsa da genelde satın alma aşamasında yaşadığımız bir gerçeği anlatıyor.

Bu incelemeyle beraber: üst seviyedeki tabletleri satın almakta zorlanan, ancak edindiği tabletle uzun ve sorunsuz zaman geçirmek isteyen kitle için, fiyat/performans kriterini taşıyan, belirli kalite ve seviyenin üzerindeki tabletleri seçerek detaylı incelemelerini yapacağız. Baştan söyleyelim: bu tabletler hiçbir zaman iPAD yada Galaxy Note olduklarını iddia etmiyorlar ve bizde orta sınıf modelleri tepe seviyesi ile karşılaştırmayı düşünmüyoruz.

Marka : Artes
Model : Q1003
İşlemci : Rockchip 3188 1.6Ghz
Grafik Arabirimi : Quad Core Mali 400
Bellek : 2Gb
Depolama : 16Gb
Ekran Boyutu : 10.1″, IPS, 1280 x 800 çözünürlük, 10 nokta dokunmatik
İşletim Sistemi : Android 4.1 (Jelly Bean)
Giriş/Çıkışlar : 2 x USB 2.0, Mini HDMI, SD kart girişi, kulaklık çıkış, 3G için simkart girişi, dahili mikrofon
Kablosuz Ağ : Var
3G : Var
Gps : Yok
Usb 3G Desteği : Var
Bluetooth : Var
SD Kart Desteği : 32Gb
Sensörler : Hız Sensörü, GYRO Sensör, E-Compass, Light sensör
Titreşim : Yok
Pil : 7600mAH Lityum Polimer
Ebatlar : 248 X 174 X 10.8 mm

İncelemeye gelen Q1003, tablet piyasasında hatırı sayılır satış rakamlarına ulaşan Artes’in piyasaya sürdüğü son modellerinden biri. 10.1″ IPS ekranı, Cortex A9 1.6GHz işlemcisi, MALI 400 grafik arabirimi, 2GB sistem belleği ve 3G arabirimi desteği ile firma: orta/üst sevideki kullanıcıları hedefliyor.
Q1003, 248 X 174 X 10.8 mm ebatlarında ve 605gr ağırlığa sahip. Gövdesinde büyük oranda alüminyum ve az miktarda plastik malzeme buluyor. Kullanılan plastiğin kalitesi orta/üst seviyede.

0 yorum:

Yorum Gönder