Note 10.1 2014 Edition P601 Telefon Özelliği Aktif Etme Root ve Recovery Açma

Şuan için sadece Türkiye'de satılan SM-P602 modeli, SM-P601 ile aynı donanıma sahip olmasına rağmen yazılımsal olarak telefon özelliği kapatılarak geliyor. Tüm 601modeller 4.4.2 almasına rağmen samsung türkiye için 4.4.2 yayınlamadı. Bir ihtimal 4.4.2ve 4.4.3'ü atlayarak 4.4.4'ü ilk bizim için yayınlarlar diye bir ümit halen var :)

Aşağıda anlattığım yöntem ile tableti en güncel sürüme güncellerken, telefon özelliğini de aktif hale getirebilirsiniz.

4.4.2 çok iyi çalışıyor, font seçim ekranında bir hata dışında bilinen önemli bir sorunu yok. Aşağıda yazdığım yöntem ile sorunsuz olarak cihazınızı p601 romu ile telefon özelliği aktif olarak kullanabilirsiniz.

KURULUM

 DİKKAT!!! BU İŞLEM SONUCU TABLETİNİZ GARANTİ KAPSAMI DIŞI KALACAK

Gerekli Dosyalar
Odin : Odin3 v3.09 link 1 veya Odin3 v3.09 link 2
TWRP : Team Win Recovery Project 2.6.3.3
yeni ROM : xKat 1.1
Eski ROM : Telefon Aktif P601XXUBMJB_P601OJVBMK1_MRT Firmware
SuperSU : Chainfire SuperSU 1.91


 ROOT ve RECOVERY İşlemi
1) TWRP 2.6.3.3 TAR dosyasını ve Odin'i indirin

2) Ses kısma ve güç düğmesine basarak cihazı "Download" modunda açın.

3)Odin ile indirdiğiniz tar dosyasını cihaza flashlayın, ayarları RESİM 1 diki gibi yapın.
4) Cihaz yeniden başladığında SU uygulamasını çalıştırın. Binary update yapmak isteyecek "Normal" seçeneğini işaretleyin. KNOX'u devre dışı bırakın ve root yapılmış cihazınız hazır.

 
 
 TELEFON ÖZELLİĞİNİ AKTİF ETME (Rom dosyasını yükleme)
1) ÇOK ÖNEMLİ: Cihazı güç ve ses açma düğmesine beraber basarak Recovery Modunda açın, Backup seçeneğinde tüm kutucukları işaretleyerek yedekleyin. (SD karta yedekleyin veya cihaza yedeklediyseniz yedeği bilgisayarınıza almayı unutmayın). Bu adım çok önemli!!! bir şekilde problem yaşarsanız cihazın eski haline dönebilmeniz için bu yedeği kullanacaksınız. Ayrıca root Explorer ile efs klasörünüzün yedeğini almak faydalı olabilir. Ne yaptığınızdan emin değilseniz buradan sonraki kısma devam etmeyin. Süreçte bir problem yaşanırsa tabletinizi eski haline döndürmek kolay olmayabilir.

Recovery dosyasını hazırlarken P601 için rom yayınlayan bir arkadaşın çalışmasından yararlandım. o yüzden kendisinin logosu kurulum sırasında görünecek. Özellikle silmedim. Kendisine sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. gcrutchr p601 aroma v1.0

2) indirdiğiniz xKat zip dosyasını Recovery Modunda Install seçeneğinden yükleyin.


3) Kurulum tamamlandıktan sonra tableti yeniden başlatmadan, wipe data, wipe cache ve wipe dalvik cache yapmayı unutmayın. Eğer otomatik olarak yeniden başlar ise tekrar recovery'e girip wipe yapabilirsiniz. Bunu yapmazsanız türlü problemlere hazır olun.

Tablet yeniden açıldığında ( ilk açılış 3-4 dakika sürecek paniklemeyin. samsung logosunda bekletecek. ) yeni alınmış bir P601 gibi telefon görüşme desteği ile, Farklı bir dilde açılabilir, Türkçeyi seçebilirsiniz. Güle güle kullanın :) Bir ihtimal SuperSu tekrar update yapmak isteyebilir.

Güncelleme: xKat ile Android 4.4.2 P601 deneyimi


SORU-CEVAP:
S:Güncelleme kulduktan sonra neler oluyor çalışan ve çalışmayan uygulama var mı ?
C:Çalışmayan hiçbir özellik yok, tüm uygulamalar çalışıyor. Note 3 ve Note 10.1 2014'e yüklenebilen tüm uygulamalar aynen bu güncelleme ile de çalışıyor.

S:Pil tüketimi ve Performans ne durumda ?
C: Kernel ve modem yeni versiyon olduğu için iki konu da eskisinden daha iyi. Telefon özelliği aktif iken pili daha çabuk tüketir gibi düşünüyor insan ama hiç farketmiyor gerçekten.

S:KNOX, custom ROM, Garanti ?
C: Güncellemeyi kurunca cihazınız garanti dışı kalıyor, KNOX sayacı işaretleniyor, ihtiyaç halinde bunu eski haline getirebilir miyiz bilmiyorum. Muhtemelen NOTE 3 için yapılabiliyorsa bizde yaparız. Yeni roma geçmeden önce deneyeceğim.

S:Orjinal roma geri dönebilir miyim ?
C: Evet Odin açıp normal olarak yükleyerek orijinal roma sorunsuzca geri dönebilirsiniz.


0 yorum:

Yorum Gönder